CZUJESZ SIę JAK MAGNES NA TOKSYCZNYCH FACETóW? EKSPERT ZDRADZA, JAK TO ZMIENIć

Historie o pięknej miłości czasem napawają optymizmem, a innym razem dołują. Szczególnie wtedy, gdy trafiamy na samych nieodpowiednich facetów. Pierwsze randki sprawiają, że motyle w brzuchu w zasadzie się nie zatrzymują. Z czasem przychodzi jednak rozczarowanie. Ekspert od relacji damsko-męskich zdradza, dlaczego niektóre osoby to prawdziwe magnesy na kiepskich partnerów i jak to zmienić.

"Dlaczego ciągle trafiasz na samych nieodpowiednich partnerów?" - zapytał Michał Szatiło w jednym z nagrań na Instagramie. Ekspert od relacji damsko-męskich jest autorem kilku publikacji w tej dziedzinie, a jego profile w mediach społecznościowych śledzą tysiące osób, które chętnie korzystają z udostępnianych przez niego porad. Wśród nich znalazła się ta dotycząca przyciągania kiepskich partnerów. Dlaczego niektórzy działają na nich jak magnes? 

Zobacz wideo Na co uważać na pierwszej randce?

Dlaczego niektóre kobiety przyciągają toksycznych facetów?

- Jedną z odpowiedzi daje teoria autoweryfikacji opracowana przez psychologa Billa Swanna. Zbadał, że ludzie pragną być traktowani zgodnie ze swoimi najgłębszymi przekonaniami i emocjami, jakie czują wobec siebie. Inaczej mówiąc: chcą być traktowani przez innych tak, jak sami siebie traktują - wyjaśnił w nagraniu Szatiło i dodał:

Najgorsze jest to, że dotyczy to także osób o bardzo niskiej samoocenie. Nieraz wybierają na partnerów osoby nieodpowiednie, takie, które ich nie szanują, nie poświęcają im czasu i umacniają ich w poczuciu, że są bezwartościowe, bo same też tak na siebie patrzą.

Ekspert wyjaśnił, że da się to "naprawić". Jednak proces ten nie jest łatwy ani szybki: - Żeby wyjść z tego schematu, często trzeba najpierw zmienić swój stosunek do samego/samej siebie - wyjawił. A to wymaga sporego nakładu pracy. W niektórych przypadkach warto wesprzeć się o wiedzę i doświadczenie specjalistów. Tę wiele osób czerpie z poradników, niektórzy z kolei decydują się na osobistą wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.

"Nikt nie ma napisane na czole, kim jest"

W komentarzach nie zabrakło indywidualnych wypowiedzi użytkowników Instagrama. Niektórzy zgodzili się z autorem opisanej teorii, inni stwierdzili, że problem wcale nie leży w osobach, które przyciągają toksycznych facetów. 

W punkt. Dlatego najpierw trzeba mieć dobrą relację ze sobą, bo to się przekłada na dobre relacje z innymi.
To nie nasza wina, że ktoś jest toksyczny. Nikt nie ma napisane na czole, kim jest, a często takie osoby się ukrywają

- czytamy.

2024-06-11T12:32:13Z dg43tfdfdgfd