BRąZOWE PLAMY NA FASOLCE SZPARAGOWEJ - ODCIąć, WYRZUCIć CZY JEść? WIELE OSóB POPEłNIA BłąD

Sezon na fasolkę trwa, dlatego chętnie sięgamy po nią do obiadu. Aby smakowała wszystkim domownikom, nie trzeba wiele. Wystarczy polać ją masełkiem z bułką tartą, a wszyscy będą oblizywać palce ze smakiem. Czasami na strączkach możemy zauważyć odbarwienia. Czy można jeść fasolkę z brązowymi plamami?

Fasolka szparagowa jest delikatnym warzywem, które odbarwieniami reaguje na stres termiczny. Zwykle dochodzi do niego podczas wahań temperatury, dlatego często możemy zauważyć plamy na źle przechowywanych strączkach w lodówce. Czy takie warzywa nadają się do jedzenia?

Zobacz wideo Sposoby na przechowywanie żywności. Spraw, by jedzenie nie lądowało w koszu!

Kiedy fasolka jest zepsuta? Uważaj na niektóre przebarwienia

Fasolka szparagowa podczas szoku termicznego pokrywa się małymi, nieregularnymi plamkami. Kiedy jest zmarznięta, traci swoje walory smakowe i staje się łykowata. Odwrotną sytuacją jest zaparzenie warzywa. Może do niego dojść podczas zbyt długiego przechowywania w foliowym woreczku. Jeśli szybko jej nie zjemy, błyskawiczny rozwój bakterii doprowadzi do zepsucia. Kiedy zauważysz pleśń i poczujesz charakterystyczny, przykry zapach, pozbądź się warzywa.

Jeśli na fasolce szparagowej zauważysz brunatne i srebrzyste przebarwienia, w żadnym wypadku nie wkładaj jej do garnka. Możliwe, że została zainfekowana przez wciornastka grochowca, który jest powszechnym szkodnikiem w uprawie tego warzywa. Strączki zainfekowane jego odchodami nie nadają się do spożycia. Podobnie jest również w przypadku jasnobrunatnych plam otoczonych wodnistą obwódką - bakteriozą obwódkową. Jeśli zauważysz wymienione objawy chorobowe na fasolce, wyrzuć ją do kosza.

Fasolka, fot. Lutfi HanafirQExifII* / iStock Fasolka, fot. Lutfi HanafirQExifII* / iStock

Jak najlepiej przechować fasolkę szparagową? Zachowaj jej świeżość na dłużej

Fasolkę szparagową najlepiej przechowywać w lodówce. Warto jednak zrobić to prawidłowo, aby nie przyczynić się do jej zepsucia. Jeśli ma wytrzymać kilka dni, nie myj jej i dopilnuj, by strąki były suche. Nadmiar wilgoci mógłby doprowadzić do spleśnienia warzywa. Włóż strączki do plastikowego pojemnika wyłożonego ręcznikiem papierowym. Nie zamykaj szczelnie wieczka, gdyż warzywa potrzebują dostępu do powietrza. Włóż opakowanie do szuflady lodówki, gdzie panuje najlepsza temperatura na przechowanie fasolki szparagowej i zjedz ją w ciągu 4-5 dni. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

2024-07-27T11:27:06Z dg43tfdfdgfd